پنج‌شنبه 17 مرداد‌ماه سال 1387

ترفند ها و نکته هایی از ویندوز

ما در حال حاضر در عصری به سر می بریم که در این عصر اگر فردی سواد رایانه ای نداشته باشد، بی سواد محسوب می شود. پس یاد گرفتن رایانه از اهمیت بالایی برخوردار است. در این راستا ابتدا باید با رابط ما و کامپیوتر یعنی سیستم عامل آشنا شویم یعنی به قول معروف زبان یکدیگر را به خوبی بفهمیم. علاوه بر این بتوانیم مشکلات سیستم عامل خود را به خوبی درک و رفع کنیم، من در این راستا سعی کردم که آموزشی را در سایت قرار دهم که بتواند شما را به سوی این هدف سوق دهد.

من مطمئن هستم که شما مبانی اولیه ویندوز را قبلا فراگرفته اید، لذا سعی کرده ام که به نکات ریزتر و پیشرفته تری بپردازم که شما را به یک کاربر حرفه ای تبدیل کند.

در این سری آموزش ها سعی شده است که کاملا از پرداختن به موارد تئوری و غیر کاربردی خودداری شود و آموزش ها کاملا عملی، مفهوم و کاربردی است. خوب دیگر از صحبت بپرهیزیم و به آموزش بپردازیم فقط به عنوان نکته آخر باید عرض کنم که برای مفید تر و کوتاه تر شدن اموزش ها،  هر مطلب به صورت یک نکته بیان شده است و ممکن است که بین نکته رابطه مستقیمی برقرار نباشد.

1-    باز کردن پسوند فایل ها:

این کار به حرفه ای تر شدن شما کمک می کند و از نظر من یک کاربر حرفه ای همیشه پسوند های رایانه اش باز است. برای این کار ابتدا به My Computer بروید و از منوی Tools به زیر منوی Folder Options رفته و سپس از داخل آن به تبِ (Tab) View رفته و از آن گزینه         Hide extensions for known file types را انتخاب کنید و بعد Apply و OK کنید بعد از این می بینید که تمام فایل ها در رایانه شما (دقت کنید که فایل ها، نه فولدر ها)  دارای پسوند شده اند مثلا عکس ها دارای پسوند JPG و یا BMP شده اند.

2-   Hidden ها و SuperHidden ها:

حتما با مبحث Hidden ها در رایانه آشنا هستید و طریقه Hidden کردن فایل ها و بازو بستن Hidden ها را می دانید اما شاید تا به حال درباره SuperHidden ها نشنیده باشید. مایکروسافت در ویندوز XP مقوله فایل های مخفی را به دو قسمت تجزیه کرد، یکی Hidden های معمولی و مورد استفاده ما و دیگری Hidden های تحت حمایت ویندوز، دسته دوم را SuperHidden می نامند. فایل هایی مثل Boot.ini و Autoexec.bat و ... در این دسته جای می گیرند اما این دسته بندی در کنار سودمند بودنش دردسر هایی را نیز برای مایکروسافت داشت همچون سوء استفاده ویروس ها از این دسته از Hidden ها.

برای باز کردن فایل های SuperHidden  ابتدا به Mycomputer و سپس از منوی Tools به زیر منوی FolderOption رفته و  بعد به تبِ (Tab) View بروید و از آنجا گزینه Hide Protected Operation System File پیدا کنید و تیک آن را بردارید وبعد از OK کردن مثلا به درایو C: بروید و می بینید که یک سری فایل ها به درایو شما اضافه شده است البته قبل از باز کردن Super Hidden ها باید ابتدا Hidden ها را باز کنید که باز کردن Hidden ها نیز چند گزینه بالاتر از Super Hidden ها در Folder Option قرار دارد.

پیامبر اکرم(ص): وقتی خداوند بر قومی خشمگین شود و آن ها را بر زمین فرو نبرد و مسخ نکند، قیمت هایشان گران شود و باران بر آن ها کم بارد و اشرارشان زمام کارشان را به دست گیرند نهج الفصاحه – حدیث 675