پنج‌شنبه 17 مرداد‌ماه سال 1387

10- Windows Security Center :

حتما تا به حال با پیغام زیر روبرو شدید:

Your computer might be at risk

هر بار که رایانه شما روشن شود و یا به قولی ویندوز شما Load  شود ممکن است با این پیغام مواجه شوید و شاید این پیغام باعث ناراحتی شما شده باشد و می خواهید که دیگر آن را نبینید برای حل این مشکل دو راه وجود دارد اول حل پایه ای و اساسی مسئله و دیگری فرار از مسئله، پس هر دوی این راه ها را بررسی می کنیم.

ابتدا ببینیم که اصلا این پیغام به چه علت ظاهر می شود؟ این پیام از جانب مرکز امنیت ویندوز می باشد و به شما اطلاع می دهد که رایانه شما در خطر است و این خطر از جانب نبودن یکی از سه موضوع زیر است:

1-    نداشتن Anti Virus و یا قابل شناسایی نبودن آن توسط سیستم و یا قدیمی بودن آن

2-    نداشتن یک Fire Wall (بالا برنده امنیت سیستم شما در هنگام وصل بودن به یک شبکه مانند اینترنت) مناسب

3-    قدیمی بودن ویندوز شما و نیازمند بودن به Update .

خوب حال که دلیل این پیام را می دانیم، می توانیم آن را برطرف کنیم، پس برای رفع این پیام می بایست ابتدا یک Anti Virus نصب کنیم که آنتی ویروس ها هر کدام دارای ویژگی هایی می باشند که بعضی از آن ها خودشان Fire Wall نیز می باشند.

اگر از من بخواهید یک آنتی ویروس معرفی کنم، چند توصیه برای شما دارم ابتدا پیشنهاد می کنم که Norton نصب نکنید و همچنین AVG را نیز توصیه نمی کنم ولی در درجه اول Panda را توصیه می کنم و سپس McAfee و در درجه سوم NOD32 را توصیه می کنم. توصیه دیگری که دارم این است که ویروس یابی را استفاده کنید که Fire Wall هم باشد. مثلا Panda این چنین است و همچنین McAfee ولی در مورد NOD32 دقیقا مطمئن نیستم. البته می توانید به طور جداگانه یک Fire Wall نصب کنید که این کار هم توصیه نمی شود به دلیل سنگین شدن سیستم شما، مگر در کارهای تخصصی. ولی در این راستا معروف ترین Fire Wall ، Zone Alarm است که می تواند به خوبی از سیستم شما در مقابل نفوذ هکر ها محافظت کند.

خوب این از راه اول ولی ممکن است که ما بخواهیم بدون نصب هیچ گونه برنامه ای از دست این پیغام خلاص شویم پس باید راه دوم را برگزینیم.

برای این کار باید ابتدا به Control Panel بروید و سپس Security Center بروید، در صفحه باز شده در قسمت چپ صفحه چند گزینه وجود دارد که آخرین گزینه یعنی Change the way security center alerts me را انتخاب کنید، حال در کادر روبروی خود تمام تیک ها را برداید. دیگر از این به بعد این پیام را مشاهده نخواهید کرد.

11-   دور ریختن فایل های اضافی:

شاید تا به حال شده باشد که درایو ویندوز شما پر شده باشد و این مشکل باعث مختل شدن کار های شما شده باشد. شما می توانیید تمهیداتی را بیندیشید که موقع به وجود آمدن این مشکل کمی درایو ویندوزتان را سبک کنید، برای این کار ابتدا باید همانطوری که در جلسه اول آموزش داده بودم از طریق Folder Options ، Hidden ها و Super Hidden های رایانه خود را باز کنید و سپس برنامه های باز خود را ببندید و بعد به آدرس هایی زیر بروید:

ابتدا به درایو ویندوزتان بروید و سپس فولدر Documents and settings را باز کنید توجه کنید که این فولدر Hidden است و بعد از اینکه وارد این فولدر شدید دقت کنید فولدری با نام User شما وجود دارد مثلا در ویندوز من نام User ، محسن است پس یک فولدر با نام Mohsen وجود دارد، پس وارد این فولدر می شویم و سپس به فولدر Local Settings و سپس به Temp می رویم حال می توانیم تمام محتویات این فولدر را پاک کنیم حال از این فولدر دوباره برمی گردیم به Local Settings حال وارد Temporary Internet Files این فولدر مخصوص مواقعی است که شما روی اینترنت قرار دارید و تمام موضوعاتی را که بر روی اینترنت می بینید در این فولدر ذخیره می شوند و اگر قبلا روی اینترنت رفتید می توانید این فولدر را به طور کامل پاک کنید البته اگر در ویندوز شما User دیگری وجود دارد همین کار ها را نیز می توانید برای آن User ها انجام دهید.

حال از این قسمت خارج شوید و به شاخه ویندوز بروید و فولدر Temp را برگزینید، شما در این قسمت نیز می توانید تمام محتویات این فولدر را پاک کنید حال از این قسمت نیز بیرون بیایید و به شاخه اصلی درایو ویندوز بروید، در این قسمت فولدری با نام System Volume Information وجود دارد که اگر Super Hidden ها را درست باز کرده باشید حتما این فولدر را می بینید، در این پوشه اطلاعات مربوط به System Restore وجود دارد که واقعا حجم زیادی را اشغال می کند، اگر از System Restore استفاده نمی کنید می توانید این پوشه را به طور کامل پاک کنید البته یادتان باشد که اگر بخواهید خود پوشه را پاک کنید ویندوز این اجازه را به شما نمی دهد، یعنی داخل پوشه System Volume Information یک پوشه دیگری وجو دارد که باید داخل آن شوید و سپس محتویاتش را پاک کنید.

حال چند قسمت دیگر وجو دارد که حتما خود شما به آن ها آشنا هستید، اولین قسمت Add or remove programs است که تمام برنامه های نصب شده در رایانه شما در این قسمت لیست شده است که می توانید برنامه های اضافی را در این قسمت Uninstall کنید، شما از طریق Control Panel موجود در منوی Start می توانید به Add or remove programs دسترسی پیدا کنید.

معمولا در My Documents فابل های بیهوده زیادی جمع می شود که با پاک کردن آن ها نیز می توانید مقدار بیشتری از فضای درایو ویندوز خود را آزاد کنید.

و همچنین یادتان باشد که Recycle bin در درایو ویندوز شما فضایی را اشغال می کند که در صورت عدم نیاز به محتویات آن می توانید آن را خالی کنید.

البته مکان های دیگری در ویندوز وجود دارد که می توان آن ها را پاک کرد ولی پاک کردن آن ها کمی خطر ناک است و ممکن است به ویندوز شما آسیب برساند.

پیامبر اکرم(ص): برای دنیای خود چنان کار کن که گویی تا ابد زندگی می کنی و برای آخرت خود چنان کار کن که گویی فردا خواهی مرد. تنبیه الخواطر، ج2، ص2334